Се јаде на безброј начини и се прави за 15 минути: Хумусот е скапоцен камен на блискоисточната кујна што го освои светот со причина

Кујната на Блискиот Исток ни донесе многу јадења кои влегоа во секојдневната исхрана на западниот свет, а едно од најпознатите ремек-дела таму е божествениот хумус

Хумусот е еден од најпознатите намази и сосови во светот и вистински скапоцен камен на блискоисточната кујна.

Неговите основни состојки: наут, сусам, лимон и лук, се комбинирани со векови во Египет и Левант, а најраните податоци за слично јадење доаѓаат од готвачи од Каиро кои датираат од 13 век.

Постојат многу начини да јадете хумус – најчесто се користи како намаз, но може да биде фантастичен сос за месо, зеленчук, па дури и помфрит. Со него можете да наполните варени јајца, печени компири, тиквички и пиперки, а одлично оди со сите видови месо и риба.

Рецепт за традиционален домашен хумус

Состојки:

250 гр варен наут

1 чешне лук

2-3 лажици вода

¼ чаша сок од лимон

¼ чаша таан 

½ лажичка мелен ким

2 лажици екстра девствено маслиново масло

сол, мелен бибер и бибер по вкус


Подготовка:

Во блендерот истурете го таанот и сокот од лимон, па блендирајте една минута, со силиконска шпатула соберете ги страните од блендерот, вратете го на дното, па изблендирајте уште малку додека не добиете фина и кремаста текстура.

Додадете ситно сечкано чешне лук, маслиново масло, половина лажичка сол и ким, па блендирајте уште половина минута, исчистете ги ѕидовите на блендерот, вратете на дното и блендирајте уште половина минута.

Додадете го наутот кој претходно сте го измиле и добро сте го исцедиле и блендирајте додека не добиете мазна маса.

Во овој момент, хумусот веројатно ќе биде густ (или дури и ќе има ситни парчиња наут), па додавајте вода една по една лажица, правејќи паузи за да се соедини, додека не ја добиете саканата конзистентност.

Додадете сол, бибер и мелен бибер по вкус, па блендирајте уште 10 секунди.

Истурете во стаклена тегла со капак и чувајте го во фрижидер каде може да стои една недела.

Извор: glossy.espreso.co.rs

*пр-објава