Рецепт за најмеките домашни кнедли за супа: Нема да се распаднат ако го користите овој стар трик

Ако сте ги совладале сите тајни за правење домашна пилешка супа, време е да научите како да ги направите најмеките кнедли за супа.

Состојки:

1 јајце

1 лажичка масло

прстофат сол

4 супени лажици гриз

Подготовка:

Одделете ги белките и жолчките, а потоа изматете ги белките додека не станат пена. Потоа додадете ги жолчките и измешајте да се соедини. Истурете масло и гриз. Полека измешајте, а по потреба додадете уште една лажица гриз. Смесата треба да биде погуста, но не премногу густа. Оставете така 10 минути малку да набабри. Прво натопете ја лажицата во супата, а потоа земете ја смесата и нежно истурете ја во тавата. Не користете полна лажица бидејќи кнедлите ќе бидат огромни. Покријте и оставете ги да се варат околу 5 минути и супата е готова.

Фото: Profimedia

Извор: stil.kurir.rs