Животот на најбогатата Хрватка: Ги закопа двајцата сопрузи, а на другиот сè уште ја исполнува последната желба

Зденка Инфелд од Загреб важи за една од најбогатите Хрватки, која среќата ја нашла во Австрија. Мистериозниот претприемач има значителна уметничка колекција и фабрика за производство на жици за музички инструменти.

Компанијата во сопственост на Зденка Инфелд (64) е еден од водечките производители на жици за жичени музички инструменти во светот. Со години како самохрана мајка работеше неколку работни места одеднаш, а потоа нејзиниот живот доби филмски пресврт. Родената Загрепјанката е една од најбогатите Хрватки. Во неодамнешното гостување во емисијата „Во свој филм“ на ХРТ, таа ја сподели својата инспиративна приказна која ретко кого остава рамнодушен.

Мистериозната Зденка денес живее во Австрија, а многумина мислеа дека богатството го добила благодарение на нејзиниот покоен сопруг Питер. Меѓутоа, таа се омажила за него откако тој го изгубил семејното богатство.

Инфелд е многу успешна деловна жена која води успешен бизнис во Австрија и Данска и има приближно 230 вработени. Покрај тоа, таа има и голема љубов кон уметноста и тоа го покажува со поседување на уметничка колекција од над 14.000 слики. Нејзината современа колекција вклучува дела од Пикасо, Климт, Дали, Миро, Ворхол, Џакомети, Шиле и многу други. Оваа дама е храбра и упорна жена.

Многу млада, на само 22 години, станала вдовица. Тогаш се заљубила во електротехничарот Морис Палисламовиќ од Бања Лука и заедно ги добиле ќерката Јасна и синот Ален, како што претходно објавија тамошните медиуми. Според нивното пишување, бракот траел четири години поради трагедијата што го снашла тогаш младото семејство. Сообраќајната несреќа во која случајно загина Морис остави длабока трага кај Зденка Инфелд.

Иако се случила голема трагедија, бестрашната Зденка решила да започне приватен бизнис и да отвори продавница за антички мебел и минимаркет во Загреб. Во тоа време таа успешно се занимаваше со бизнисот, но во 2005 година одлучи да се пресели во Виена. Таа го запознала нејзиниот тогаш нов сопруг Питер Инфелд, кој бил 16 години постар од неа, во раните 1980-ти, не долго откако станала вдовица, пишува „Стори“. Тие беа долги години пријатели, а од тоа пријателство се роди љубов.

Питер Инфелд го наследил семејниот бизнис кој го водела неговата покојна мајка, а таа му оставила фабрика која, меѓу другото, била првата што произведувала челични жици за музички инструменти. Покрај тоа, тој со својата мајка Маргарет во 1965 година почнал да се занимава со колекционерство. Првото дело што го купиле е платото „Малах“ од Ернст Фукс, потоа го купиле првиот Шиле на рати и така со текот на годините ја создале една од најголемите колекции во Австрија и една од најважните во Европа со околу 14 илјади дела на уметноста. Нивната колекција ја содржи најголемата колекција на виенски фантастичен реализам во светот. Колекцијата вклучува слики од Пикасо, Ворхол, Дали, Климт, Миро, Џакомети, Шиле, Кле, Грос, Магрит, Делво, Макс Ернст, Френсис Пикабија, Де Кирико, Арнулф Рајнер, Антон Лемден. Од хрватските сликари, колекцијата вклучува слики од Муртиќ, Глиха и Станчиќ, а ја содржи и најквалитетната колекција од две илјади слики на Хрватскиот музјеј на Наиве уметноста.

Фото: Инстаграм
Извор: www.vecernji.hr