Толку убав што една кралица го носи - по петти пат! Како изгледа фустанот од кој Летиција од Шпанија никогаш нема да се откаже?

Сопругата на шпанскиот крал сака да носи стара облека на сосема нов начин, а сега избра многу елегантен пролетен фустан

Кралицата Летиција, сопруга на шпанскиот крал Фелипе Шести, одамна е позната во модните кругови како „кралица на рециклирањето“.

Не само што е среќна што повторува стари модни комбинации, туку и не и е непознато да го извади од плакар здолниште што нејзината свекрва, кралицата Софија, го носеше пред неколку децении, а мајсторски комбинира навидум неспоива стара облека.

Штедливата кралица во минатото многу пати носела одредени парчиња, а сега по петти пат се појави во ист фустан!


Летиција од Шпанија посети, имено, во Националната библиотека на Шпанија, изложба за шпанскиот лингвист и хуманист Антонио де Небриха, организирана по повод 500-годишнината од неговата смрт. Таа остана на изложбата долго време, чудејќи се, читајќи и уживајќи во изложбата, бидејќи се знае дека културните настани се меѓу нејзините омилени кралски должности.

За оваа пригода, кралицата подготви посебен стајлинг – фустан од модната куќа Massimo Dutti, кој веќе го носеше четири пати претходно.


Станува збор за модел во А-крој, со тркалезно деколте, кој има долги и малку лелеави ракави. Фустанот е совршен за пролетната сезона, има асиметричен раб, многу е удобен доколку сакате да го скриете вишокот во пределот на колковите, а има и пристојно вертикално деколте напред и назад.

Цената на овој морнарски фустан, украсен со неправилни прамени, е околу 125 долари, но одамна е распродаден, бидејќи е дел од стара колекција и кралицата на Шпанија го поседува со години.


Летиција го искомбинирала со салонки и чанта Magritte, а избрала и ненаметлив накит, со минимум шминка.

Во нејзин стил!

FOTO: INstagram screenshot