„Тато криеше дека Весна е бремена, таа остана да живее дома, а ние отидовме кај кираџии“: Силвија Ѓогани отворено за разводот на мајка си Слаѓа и татко ѝ Ѓоле

Силвија Ѓогани на пошироката публика ѝ е позната како ќерка на познатите танчери од 90-тите Слаѓа Делибашиќ и Ѓоле Ѓогани

Таа пее со години, а се проба и во актерството. Првата песна ја сними со мајка си, дуетот „Уникат“ беше хит во клубовите, а на Силвија ѝ  донесе голема популарност, по што сними уште една песна „Што да не“ во дует со поранешната ѕвезда на „Гранд“ Сава Перовиќ.

Таа неодамна ја објави песната „Мили“ со контроверзен спот, а во емисијата „Исповед“ на авторот и водител Немања Васиљевиќ за прв пат во кариерата си ја отвори душата и ги раскажа деталите од растењето со познати родители, почетокот на нејзината пејачка кариера, заработката и приватниот бизнис, а потоа проговори и за поранешниот сопруг со кој ја има ќерката Тиа.

View this post on Instagram

A post shared by (@djoganisilvia)


Еве дел од интервјуто:

Како беше да растеш покрај познати родители?

„Порано имав притисок, особено во основно училиште, тогаш беа многу популарни, кога мама или тато ќе се појават на училиште, тоа е општо лудило. Имаше љубоморни деца кои немаа соодветни коментари, ми беше тешко во тој период, но прифатив дека моите родители се познати и дека морам да живеам со тоа“.

Колку беше тежок разводот на твоите родители? Колку години имавте тогаш?

„Бев петто одделение, имав 11 години, мислам дека не ми беше тешко бидејќи секогаш зборувавме за сѐ во семејството, знаевме што се случува и секогаш имавме отворена врска и со мама и со тато. . Јас и сестра ми бевме упатени за сѐ и бевме за разделување ако не се сложуваат и ако не гледаат иднина. Во тоа време немаше многу разводи, јас бев единствена во класот со разведени родители, но не ми беше тешко“.

Дали беше тешко да се започне нов живот по нивниот развод?

„На мајка ми ѝ беше тешко да започне одново, но таа е силна жена, сакаше сѐ да протурка сама. Се сеќавам на некои ситуации кога се отселивме со мајка ми, а татко ми остана во нашиот семеен дом. Мајка ми сакаше да започне самостоен живот, но таа е многу силна и не сакаше да ни покаже дека ѝ е тешко. После тоа сѐ си дојде на свое. Таа е лавица, таква жена досега не сум сретнала“.

View this post on Instagram

A post shared by (@djoganisilvia)


Дали Ѓоле остана во таа куќа каде што пораснавте?

„Да, таа куќа сега е претворена во градинка, сега има уште две куќи во дворот, во едната живеам јас, а во другата сестра ми. После разводот, јас и мајка ми и сестра ми отидовме под кирија и живеевме така неколку години, па се вративме во куќата кога мајка ми и татко ми регулираа некои од нивните односи и потоа сè отиде кај мајка ми, т.е. го споделија, се договорија и потоа тато излезе од дома“.

Каков беше тој нов живот?

„Сите сме во феноменални услови. Кога бевме мали, одевме кај татко ни за време на викендите, тој секогаш сакаше да разговара со нас, а нас тоа ни беше досадно „А, сега ќе разговараме со тато цел викенд“, но вроди со плод. Мислам дека разговорот со децата е најважен, кога си во пубертет тоа ти пречи, но тие зборови ти остануваат во главата“.

Разбра ли што зборува тогаш?

„Да, го слушав, кимнав со главата, потоа ми беше досадно, но сега навистина го ценам разговорот со него, сега ми дава паметни совети, тој разговор го одржа семејството заедно и имаме феноменален однос во семејството. "

Еднаш кажавте дека Весна ја гледате како пријателка.

„Така е, со Весна се познаваме од детството, растевме со неа, таа беше со нас. Таа нè познава од мојата петта година“.

Ви беше чудно кога Ѓоле и Весна почнаа да живеат заедно?

„На тато му беше тешко да ни го каже тоа, Весна беше бремена кога ни кажа. Тоа беше многу одамна, не можам да се сетам на чувството што беше во мене, но сигурно беше тешко. Не очекувавме такво нешто, поинаку е кога некој е постојано со тебе, а поинаку ќе беше ако донесе сосема друга жена што не ја познаваме“.

Извор: nova.rs