Диета со јајца - лесна и без гладување: Намалите до 9 килограми за 2 недели

Диетите честопати се напорни, здодевни и неефикасни, но со диетата со јајца, која пред четириесет години ја применуваше челичната дама на Англија, треба да изгубите значителен број килограми за кратко време.


Диета со јајца

Диетата со јајца е еден од таканаречените методи за слабеење со малку јаглехидрати и треба да ни помогне да изгубиме тежина. Тоа значи дека се апсорбираат многу протеини, а јаглехидратите генерално се избегнуваат. Кога сме на диета со јајца треба да консумираме до 35 јајца неделно, значи до пет дневно.

Бидејќи телото повеќе не треба да согорува јаглехидрати, се враќа во сопствените резерви на маснотии.

Позитивен несакан ефект: Протеините гарантираат дека мускулната маса не се распаѓа.


Диетата со јајца ја применувала поранешната премиерка на Обединетото Кралство, Маргарет Тачер, позната и како челичната дама. Тогаш целта ѝ била да ја достигне посакуваната тежина пред да победи на изборите. Велат дека благодарение на диетата со јајца успеала да изгуби 9 килограми за две недели.


Каков ефект има врз телото?

Јајцата со години имаат лоша репутација - и тоа е погрешно - поради нивното високо ниво на холестерол. Имено, холестеролот содржан во јајцето речиси и да не влијае на вредностите на холестеролот во крвта.

Тие се дури и здрави, бидејќи освен протеини содржат и други добри состојки. Меѓу другото, витамините Д, Б12 и К, биотин, минерали во форма на железо и селен. Покрај тоа, јајцата содржат висок процент на незаситени масни киселини, кои се сметаат за особено здрави.

Истражувањата покажуваат дека јајцата помагаат при слабеење


Кога станува збор за слабеење, овие состојки помагаат да се засити телото подолго време и да се започне метаболизмот на мастите. Истражувањето на Универзитетот во Сент Луис покажа дека јајцата генерално имаат позитивен ефект врз тежината.

Како дел од истражувањето, една група на луѓе со прекумерна тежина морала да јаде по две јајца за појадок секое утро, додека друга група јадела колачи кои имале приближно ист број калории.

Резултат: Испитаниците кои јаделе јајца имале 60 проценти поголема загуба на тежината од колегите кои јаделе колачи. Во текот на денот внесувале 330 калории помалку.


Диетата со јајца не е брза диета

Спротивно на она што може да го помислите на почетокот, диетата со јајца не е класична брза диета, бидејќи тоа би значело дека можете да јадете само јајца.


Според принципот на низок внес на јаглени хидрати, овде е дозволена друга храна. Може да се внесува: домати, краставици, пиперки, кромид, брокула, спанаќ, јаболка, банани, мандарини, јагоди, пилешко или мисиркино месо, риба, нискокалорични пијалаци, кафе ...

Сепак, храната што треба да се избегнува се производите од бело брашно или готови оброци, масти, шеќер, алкохол.


Мени

Појадок: Кајгана од две јајца и парчиња домат. Чаша сок од цитрусно овошје (грејфрут или портокал) и шолја чај или кафе.

Ручек: мало филе пилешки гради и салата од домати, пиперки, краставици и маслинки. За десерт грејпфрут. Покрај тоа,може да пиете свеж сок од јаболко.

Вечера: две јајца (варени), со малку свежо сирење и шолја чај.

Лошите страни на оваа диета

Јајцата се здрави, но секогаш треба да бидете внимателни. Количината на протеини препорачана од Германското здружение за исхрана (DGE) е 0,8 грама на килограм телесна тежина дневно за возрасни.

За жена од 60 килограми, тоа би било 48 грама протеини (3 јајца на ден). 

На пример, ако јадете јајце за појадок секое утро, не можете да погрешите. Здравиот човек лесно може да држи диета со јајца до две недели, по што повторно треба да јаде поурамнотежена исхрана.

Едностраната исхрана, патем, може да доведе до симптоми на недостаток на хранливи материи.

Не е исклучен јојо ефектот доколку после диетата се храните на ист начин како порано. За долгорочно слабеење, попогодна е урамнотежена исхрана или диета која се смета за здрава, како медитеранска исхрана и многу вежбање.


Фото: Инстаграм / фреепик 

Моника Белучи конечно откри како ја одржува витката линија: Нема да гладувате и ќе останете здрави