Сите детали за наводната афера на кралицата Летиција со нејзиниот поранешен зет: Тој тврди дека биле заедно до 2011 година

Во книгата, Џејми сензационално тврди дека Летиција му шепнала дека го сака кога лежеле покрај базенот во нејзиниот дом по раѓањето на принцезата Леонор.

Шпанското кралско семејство го потресоа необичните тврдења на поранешниот зет на кралицата Летиција. Тој тврди дека бил во врска со кралицата пред да се ожени со нејзината сестра Телма.

Заедно со тврдењата, тој сподели и досега невидена слика како „доказ“ за нивната романса.

Хаиме Дел Бурго (53), кој моментално живее во Велика Британија, во книгата тврди дека бил во романтична врска со неа и откако се омажила со кралот Фелипе во 2004 година.

Познатиот „доказ“ е всушност селфито кое кралицата го направила во огледало. На таа фотографија се гледа дека во тој момент е бремена. Клучен детал е шалот со кој е обвиткана кралицата, за која Хаиме тврди дека му припаѓа нему. Дополнително, во прилог е и скриншот од наводната комуникација со кралицата.

На неа пишуваше: „Љубов. Ја носам твојата пашмина. Тоа е како да те имам покрај мене. Ме заштитуваш. Бројам часови додека не се видиме повторно. Те сакам. ... “.

Ова беше споделено на мрежата „Х“, а корисниците се сомневаа во валидноста на неговите тврдења, со оглед на тоа што нема докази дека Летиција му испратила фотографија или придружна порака. Бизнисменот потоа ја избришал својата сметка „Х“.

Портпаролот на шпанското кралско семејство изјави за Daily Mail: „Немаме коментар за ова“.

Сето ова се случи само неколку недели откако беа откриени голем број детали за кралицата Летиција во книгата „Letizia & I“ на новинарот Хаиме Пенафел.

Хаиме го изнесува и неверојатното тврдење дека кралицата побарала да го види ноќта пред свадбата во ексклузивен ресторан во Мадрид, каде што го замолила „никогаш да не ја остави“.

-Кога се запознавме, ме фати за рака и ме праша зошто никогаш не сум ја замолил да се омажи за мене. Очигледно не одговорив. Ја охрабрував колку што можев. Последното нешто што ми рече пред да се поздравиме во тој ресторан беше молбата: „Никогаш не ме оставај“.

Во книгата, тој сензационално тврди дека Летиција му шепнала дека го сака кога лежеле покрај базенот во нејзиниот дом по раѓањето на принцезата Леонор.

Брак и развод со сестрата на Летиција

Едно од тврдењата што наводно ги навел бизнисменот е и тоа дека кралицата Летиција им предложила да имаат дете заедно со помош на сурогат мајка во Лос Анџелес. Кога се родила Инфанта Софија, Хаиме дел Бурго станал вујко на двете девојчиња. Потоа авторот на книгата ја цитира неговата изјава: "Тоа беше убаво време. Немав деца, а тие девојки ме направија толку среќен. Работев во Бразил и имав белодробна емболија. Бев на интензивна нега две недели. Успеав да ја натерам болницата да ми даде телефон. Летиција и јас разговаравме секој ден на телефон. За време на моите посети во Мадрид често одев во кино со Фелипе, Летиција и некои пријатели. Летиција и јас секогаш седевмр заедно, држејќи се за рака.Тоа беа моменти на среќа“.

Меѓутоа, во август 2011 година, Џејми тврди дека Летиција ненадејно ја прекинала нивната врска кога му се јавила и му рекла: „Веќе не можеме да се видиме“.

Следната година, Телма и Хаиме се верија по само два месеци врска. Сестрата на кралицата веќе ја имаше ќерката Аманда од врската со поранешниот партнер Енрике Мартин Лопа. Во овој момент, Хаиме тврди дека сè уште бил близок со Летисија и Фелипе и тврдел дека се зближил со неговата идна сопруга откако четворицата отишле во кино еден ден во Мадрид.

Тој му рекол на авторот: „Кога тргнавме, врнеше дожд и наместо да се вратам во автомобилот со Летиција и Фелипе, тргнав со Телма. Кога стигнавме до Пабелон дел Принципе каде што живееше Фелипе, врнеше толку силен дожд што не можевме да го оставиме автомобилот. И поминавме речиси еден час разговарајќи. Телма ме замоли да ја посетам еден ден во Барселона, каде што живееше во тоа време. И јас го направив тоа. И се јавив и заминав“.

Во книгата тврди дека Летиција претходно им забранила на двајцата да разговараат.

Сепак, откако се берија на интимна церемонија, парот го прослави бракот со поголем дочек во Италија - на кој присуствуваше и нивното семејство.

-Кога гостите ни честитаа, на ред дојде Летиција и ме бакна во образ, ми шепна на уво: „Повторно ќе бидеме заедно“ – било цитирано во книгата.

Во 2012 година, парот се преселил во Њујорк за да започне брачен живот, но Телма се вратила во Барселона истата година пред да објави дека се разведуваат во 2014 година.

Тој дури тврди дека Летиција „не застанала додека не успеала да му го уништи бракот“ - наведувајќи ја како „единствената битка што ја изгубил во животот“.

Телма сега е со ирскиот адвокат Гевин Бонар и парот го доби своето прво дете во октомври 2021 година. Гевин има две деца со неговата прва сопруга музичарката Шерон Кор.

Во меѓувреме, Хаиме повторно се ожени со шведската адвокатка Лусија Дијаз Лилестра и двојката ја има ќерката Ула, пишува „Дејли мејл“.

Фото:screenshot