Секоја има повеќе од 100 години: 3 другарки ја открија тајната на долговечноста и многу е едноставна - мажите се посебно важни!

Три другарки, Дејзи, Ајрин и Филис, кои живеат во ист дом за стари лица во Манор Лоџ во Челмсфорд, Есекс, имаат повеќе од 100 години и велат дека сè уште се насмеани и „уживаат во животот максимално“. Секоја од нив поминала низ својот тежок живот, вклучувајќи светски војни и губење на најблиските.

Сепак, тие сега велат дека среќата, останувањето активни, поминувањето време со семејството, излегувањето на свеж воздух и природата се нивните тајни за долг живот. Дејзи Тејлор, која овој месец наполни 104 години, рече дека го користи максимумот од секој ден и сака да го има своето големо семејство околу себе.

- Сите се среќаваме и уживаме во животот, се радувам на тоа. Го живеам животот во потполност. Секогаш сум во движење, не сакам да седам. Седењето на стол навистина не е мој начин на функционирање, но сега е тука! Негувателките ме држат зафатена - вели Дејзи, која има две ќерки, еден син, 10 внуци и 23 правнуци и признава дека отсекогаш сакала да биде активна.

Нејзините старатели велат дека таа „оди до и од трпезаријата и е многу брза со активностите“.


- Сакам да правам работи. Јога, танцување, возење велосипед, секогаш бев на часови за вежбање и дружењето со луѓе е убава работа - вели Дејзи и вели дека сопругот Рамон го запознала кога имала само 19 години додека танцувала. Тие беа во брак 39 години пред тој да почине, на само 60 години. Сепак, таа признава дека „има момче во друг локален дом за стари лица кое има 96 години“.

Од друга страна, Ирена Ранкин се опишува себеси како „лесна“ душа, која „се разбира главно со сите“. Таа е родена во Клептон, Лондон и вели дека отсекогаш сакала да биде на отворено.

- Сакам да бидам на чист воздух, покрај море, во природа, се сеќавам дека пешачев со километри. Животните и растенијата отсекогаш ме привлекувале, бидејќи тие се живи суштества - истакнува Ирена и додава:

- Отсекогаш сум сакала пливање и нуркање, готвење, моето градинарство - што и да правам, сакам да изгледа убаво.

Филис Котрел го сака своето плетење и сè уште ги учи луѓето да плетат, дури и на 103 години.

Слично како нејзините две пријателки, Филис отсекогаш била активна и „не може да поднесе ништо да не прави. Мајката на две деца од источен Лондон го запознала својот прв сопруг на 18-годишна возраст, но тој починал набргу по нивната венчавка, откако ја напуштил земјата за да се бори во војната.

Филис, која сега има три внуци, вели дека тајната на долговечноста е да живееш и да се храниш здраво.

Филис, која сега живее со деменција, вели дека ако може да даде некој совет за тоа како да се живее долг и среќен живот, тоа би било „да се биде љубезен и оптимист - позитивниот став е клучот за животот.

– Исто така, топлете се во зима – додаде Филис, пренесува Daily Mail.


ФОТО: Твитер