Рецепт за највкусните цимет ролнички: Се топат во уста

Ќе уживате во овој вкусен сладок рецепт

Состојки: (за 4 лица)

250 мл млако млеко

1/2 квасец (свеж)

(50-70) гр шеќер

1 лажичка сол

80 гр стопен путер

2 јајца

(600-700) гр брашно

Полнење:

3 кесички цимет

100 гр кафеав шеќер

150 маргарин на собна температура

Прелив:

250 гр свежо сирење (крем сирење)

100 гр иситнет кафеав шеќер

20 гр бурбон ванила


Подготовка:

1.Оставете го квасецот да нарасне. Растопете го маргаринот. Донесете ги останатите состојки. Додадете ги суви.. Замесете мазно тесто.

2. Нека расте. Формирајтеролничка по ролничка.

3. Печете ги ролничките додека не поруменат.

4. Од шеќер во прав, кафеав шеќер и сирење формирајте го филот и премачкајте ја секоја ролничка.


Извор: coolinarika.com

*пр-објава