Посно чудо од колач: Чоколадно, слатко и толку вкусно (РЕЦЕПТ)

Фото: Printscreen/Youtube

Во деновите на постот, задолжително пробајте го ова слатко кое ќе ве воодушеви

Состојки:

Бисквит:

400 ml минерална вода

1 лажица сода бикарбона

10 лажици шеќер

5 лажици масло

3 лажици какао


100гр. џем

100гр. мелени бисквити

100гр. мелени ореви

15 лажици брашно

Соединете ги сите состојки и печете во загреана рерна на 180 Целзиусови околу 20 минути во плех за печење.

Фил:

1 посен маргарин

100гр. шеќер во прав

100гр. мелени ореви

200гр. мелени бисквити

220 мл. сок од портокал

100гр. рендано чоколадо


Глазура:

100гр. чоколадо

4 лажици масло

Посипете со мелени ореви или шарени мрвици.

Подготовка: Кога ќе го изматите и испечете колачот, врз него ставете го филот. Направете го филот со мешање на маргаринот и шеќерот, а потоа додадете ореви и бисквити, рендано чоколадо и сок од портокал.

Покријте сè со чоколадна глазура.


Извор: stil.kurir.rs

*пр-објава