Побарала помош од 7 различни лекари, но сите и дале погрешна дијагноза: „Изгледав како да сум бремена“

Слушајте го сопственото тело!

Во 2022 година, Сара Мејон почувствувала силни болки во стомакот, поради што се онесвестила и останала врзана за креветот со часови. Не можела да се движи, а отокот на стомакот и бил повеќе од забележлив.

Тие ненадејни надуености траеле три дена без престан, а потоа „стомакот ѝ се претворил во камен“. И покрај тоа што посетила седум различни лекари, петмина верувале дека нејзините симптоми се поврзани со варење, изјави таа за Dailymail.

- Четворица доктори ми кажаа дека имам ИБС (синдром кој предизвикува пореметување на дебелото црево), а други рекоа дека имам синдром на нервозно дебело црево, кој се карактеризира со болки во стомакот и неправилна столица. Знаев дека не е тоа, но тие одбија да ми веруваат кога им кажав за моите симптоми. Се чувствував отфрлено. Еден од најлошите делови од целото ова искуство беа лагите што ги слушнав од докторот. Ги прашав за ендометриоза и им кажав дека мајка ми ја има, но тие рекоа дека е поврзана со дигестивни проблеми и едноставно не сакаа да ме тестираат. Ми беше кажано дека ќе бидат потребни многу ресурси за да ме тестираат за нешто што не знаев дека го имам или не. Не знаев што да правам во тој момент - вели таа.

Ги побарав моите симптоми на Интернет и сè одговараше на ендометриозата. Едно утро не можев да ги движам рацете и нозете бидејќи бев многу уморна, а туширањето беше исклучително тешко. Миењето на косата беше таков напор, по што бев исцрпена и морав да спијам - се присетила Сара.

Таа изјавила и дека болката била речиси постојана. Нејзината „луда“ надуеност би можела да ја предизвика шолја кафе. Набрзо целата облека ја заменила со широка.

- Сите мои пријатели ми велеа дека изгледам како трудница, но всушност тоа беше воспаление - додава таа.

Ендометриозата се јавува кога клетките слични на оние во слузницата на матката растат надвор од матката. За разлика од клетките на матката кои го напуштаат телото кога е време за менструација, овие клетки немаат начин да избегаат. Симптомите вклучуваат карлична и абдоминална болка, екстремно болни менструални болки, болка за време на сексуален однос, проблеми со зачнувањето, со огромно влијание врз заболените што исто така потенцијално доведува до депресија.

Во април годинава, кога собрала доволно пари, отишла во приватна клиника во Лондон, каде конечно и била дијагностицирана ендометриоза.  Таа веднаш имала операција за отстранување на вишокот ткиво во ѕидот на карлицата и помеѓу нејзината матка и ректумот.

- Болката по операцијата не е ништо во споредба со тоа каква беше. Болката е целосно исчезната. Сега имам многу повеќе енергија. Се чувствувам како нова личност - вели Сара.

Таа на својот „Фејсбук“ профил напиша за своето искуство од кое конечно закрепнува, а на луѓето кои ја следат им го порача следното:

-Ако некој се бори со нешто слично - слушајте го вашето тело! Борете се за себе ако знаете дека нешто не е во ред. Исто така - Јас сум одалечена само порака подалеку од вас, ако некој има прашања или минува низ нешто слично, ве молиме не плашете да ме контактирате.

Фото: Фејсбук
Извор: Ona.telegraf.rs