Плазма торта совршена за Велигден: Готова за 15 минути (РЕЦЕПТ)

Фото: Printscreen/Youtube

Брза торта направена од плазма, розен кори и чоколадо е совршено задоволство за велигденските празници

Состојки:

500 мл млеко

500-600 грама шеќер

250 гр. путер или маргарин

100гр. чоколада

300гр. мелена плазма

250 гр. мелени кикиритки

1 пакување розен кори

Глазура:

100гр. чоколада

4 лажици масло

100гр. сечкани кикиритки


Подготовка: Млекото ставете го на шпорет да зоврие. Додадете шеќер, па омекнат путер и чоколадо. Кога се ќе се растопи додадете ги плазмата и мелените кикиритки. Со оваа смеса премачкајте ги розен корите. Одозгора ставете чоколадо и ореви.


*пр-објава

извор: stil.kurir.rs