Пет најдобри плажи на Халкидики: Идеални се за семејства со деца, а една работа ги прави посебни

Петте најдобри плажи на Халкидики - големи, опкружени со борови во позадина, со златен песок и тиркизна вода.

Секоја година, Халкидики добива најмногу сини знамиња од кој било друг регион во Грција - згора на тоа, околу 90 проценти од плажите на Халкидики го имаат оваа признание. Но, и меѓу најдобрите плажи во Грција има избор од 5 посебни. Грчкиот портал travel.gr ги претстави по следниот редослед.

Посиди, Касандра


Кога велиме Посиди, всушност мислиме на целата област околу оваа плажа на Касандра. Значи, има источна и западна страна на плажата, што е идеално кога е ветровито, бидејќи можете лесно да се префрлите од една на друга страна и да продолжите да се сончате и да пливате. Поради својата големина, оваа плажа никогаш не е преполна, па ќе можете мирно да уживате во песокот и тиркизната вода.

Арменистис, Ситонија


Густ песок кој не се лепи, длабока кристално чиста вода и борови под сенка. Најдобрата плажа на Халкидики собира многу луѓе кои доаѓаат овде во истоимениот камп, како и барот на плажа - и двете од десната страна. Ако преферирате помалку луѓе и мир, упатете се кон левиот крај, карпите таму се погодни и за нуркање.


Кариди, Ситонија


Тиркизната вода и ситниот бел песок потсетуваат на Карибите, а бујната борова шума на двата краја на заливот и белите карпи се идеални за истражување. Со право, Кариди во Вурвуру се смета за една од најубавите плажи на Халкидики.


Каламици, Ситонија


Во околината на селото Каламици нема да дојдете до една, туку до три импресивни плажи: јужната - каде што се наоѓа кампот и има пофини камчиња; централни - пред населба со поситен песок и шипки.


Торони, Ситонија

Една од најголемите плажи на вториот крак, Торони има по нешто за секого - на едниот крај бар на плажа со чадори и рибни таверни, а на другиот „бесплатен“ песок и тишина. Чиста сина вода, погруб песок и едно од најубавите зајдисонца, пишува Euronews.rs.Фото: Youtube - screenhsoot/Инстаграм/unsplash

 Видео: Youtube

Њујорк, Мајами и крстарење на Карибитe: Софија Јанева за незаборавното 16-дневно патување во САД