Овие 8 намирници се „убијци“ на масните наслаги: Тренерот Сава Борковац открива што да јадете ако сакате брзо да „се истопите“

Нутриционистот и фитнес тренер Сава Борковац наведува која храна ќе ви овозможи да бидете сити и во исто време да ги стопите мастите од телото

Летото е скоро тука и сега е вистинското време да започнете да работите на вашиот изглед. Времето станува поубаво, така и можностите за физичка активност на отворено, но без намалување на исхраната резултатите ќе бидат слаби.

Доколку сакате да ослабете и да ја скратите фигурата пред првото патување на плажа, ова се советите што треба да ги прочитате и потоа да ги примените.

Сава Борковац, сертифициран тренер и нутриционист открива што треба да јадеме доколку сакаме да го започнеме процесот на слабеење во нашето тело.

- Кортизолот (хормон на стрес) е хормон кој ги претвора протеините во шеќери. Односно, кортизолот (хормонот на стресот) предизвикува црниот дроб да ја претвори храната што не содржи шеќери (протеини, масти) во шеќери. Ако вашиот хормон на стрес е висок, вашето тело ќе создаде многу шеќер, а тој шеќер ќе доведе до скок на инсулинот (хормонот кој е директно одговорен за зголемување на телесната тежина и губење на тежината) - вели Сава и продолжува:

- Јадењето храна со шеќер (слатки, ротквици, чоколади, сокови) како и јадењето храна со јаглени хидрати (леб, печени компири, мусли, шпагети...), како и пречестото јадење, исто така, доведуваат до големи скокови на инсулин, па затоа доведуваат и до таложење на маснотии, особено маснотии на стомакот. Кога скоковите на инсулинот се чести и кога хормоните на стрес се покачени, црниот дроб обично е замастен и има многу висцерални масти. Затоа, храната која најдобро влијае на топењето на салото на стомакот е онаа која ги намалува хормоните на стрес, штити од големи скокови на инсулин и му помага на црниот дроб да се обнови и да ги изгуби мастите.

Намирниците кои всушност помагаат за слабеење и топење на сите маснотии, особено салото на стомакот, се следниве:

1. јајца

2. лосос

3. рибино масло

4. кисела зелка

5. Зеленчук со лисја (зелка, брокула, карфиол, црвена зелка...)

6. авокадо

7. органско и најквалитетно говедско месо

8. хранлив квасец за јадење


Извор: стил.курир.рс