„Не те изневерува, не се коцка, па што сакаш ти...“: Кога Мина одлучила да го напушти „совршениот брак“ на 47 години, доби страшни критики

Планирав да го напуштам Дејвид најмалку две години пред тоа. Се двоумев и се борев со себе затоа што не сакав да го повредам, ниту пак сакавме да го повредиме нашето дете, но ... Ме боли да мислам дека околу нас има жени кои остануваат во лоши бракови само затоа што мислат дека би било премногу себично да си заминат.

Затоа ја раскажувам мојата приказна. Сакам жените да ги следат нивните срца, изјави Британката.

Пријателите и рекле дека е луда да го остави, бидејќи „тој е добар сопруг кој не троши пари и не се коцка“. Но, за Клер Лоџ (47), позната како Мина, менаџер за комуникации од Вејкфилд, Велика Британија, тоа не беше доволно, таа реши да го остави иако, како што тврди, добро се сложувале, не се криеле еден од друг и понекогаш се расправаа, но не премногу жестоко. Таа едноставно не беше задоволна со него.

Таа поднела барање за развод кога нивната ќерка наполнила 7 години и вели дека станала подобра мајка откако се разделиле. Таа се присети како сето тоа започна.

- Размислував да го напуштам Дејвид најмалку две години пред тоа. Се двоумев и се борев со себе затоа што не сакав да го повредам, ниту пак сакавме да го повредиме нашето дете. Таа искра едноставно исчезна меѓу нас – рече таа.

 Таа била на работ на напад на паника

- Така живеев до една недела кога физички веќе не можев да функционирам нормално. Знаев што треба да направам за да ми биде подобро, но немав сила да се справам со тоа. Можев само да лежам во кревет. На крајот некако станав да ги возам родителите некаде како што им ветив, но бев на работ на напад на паника.  Срцето ми чукаше во градите, вените на рацете ми пулсираа. Ги слушав родителите како се смеат и се шегуваат на задното седиште, тие сепак беа среќни, по 40 години брак. Си помислив: „Тоа е сè што сакам, да бидам како нив. Ги оставив во Лидс и штом се вратив дома му кажав на мојот сопруг дека сакам развод. Не сакав, но немав избор, морав да го направам тоа - додаде таа и продолжи:

- Ништо страшно не се случи, не бевме од оние парови кои постојано се караа. Одлично се согласувавме и знаевме да се смееме. Но, искрата исчезна и јас бев длабоко несреќна. Цело време се чувствував заробена и на работ на паника. Откако се разведов со Дејвид, тој сè уште сакаше да ги поправи работите, сакаше се да биде во ред меѓу нас и беше многу мирен. Веројатно мислеше дека ќе се предомислам, но знаев дека тоа нема да се случи – изјавила таа.

Во првите шест месеци по разделбата, Клер и Дејвид (51) продолжија да живеат заедно. Чекаа да ја продадат куќата. Тоа беше непријатен период.

- Беше многу болно. Имавме посебни спални соби. Божиќ беше многу тежок, а се мачевме и поради нашата ќерка. Се чувствував неверојатно виновна, како сè да беше моја вина. Ги уништив животите и нашето дете кое повеќе нема да има семеен дом – рече таа.

Набргу се вселила во сопствениот стан и работите полека се смириле, болките се смириле и конечно почувствувала големо олеснување.

Тие се запознале преку заеднички пријатели

Таа имала 27 години кога се венчале во април 1990 година, по три години врска. Таа призна дека пред разделбата три пати раскинале накратко. Таа беше виновна што ја поттикна разделбата и секогаш кога Дејвид ќе отиде да се види со пријател, работите малку се смируваа и тие се враќаа заедно. Секој пат се надеваше дека работите меѓу нив двајца за чудо ќе се подобрат, но тоа не се случи.

- Отидовме на одмор, работевме на куќата, дури се обидовме да имаме уште едно бебе, но ништо не ни успеа. Мајка ми и сестра ми често ми кажуваат дека ако мојата стара фотографија се појави на Фејсбук, тоа ги растажува затоа што изгледав многу несреќно во бракот – додала таа.

Не знам кој сум јас на тие фотографии, не можам да се поврзам со таа личност бидејќи бев толку вкочанета во тоа време. Постојано бев на работ на напади на паника и имав силна вознемиреност од моментот кога ќе се разбудев до моментот додека не заспијам. „Длабоко во себе знаев дека моите проблеми се поврзани со мојот брак“, продолжи таа.

Несреќна во бракот, таа се бореше со својата вознемиреност со вино и храна. Се здебелила. Престана да се грижи за изгледот, бидејќи повеќе не ја гледаше поентата во него.


„Повторно се заљубив во животот“

- Сега немам вага дома, но знам дека сум многу поздрав отколку кога бев во брак. Навистина се мразев себеси што бев толку несреќна за време на мојот брак, бидејќи мислев дека не треба да се чувствувам така. Неколку месеци по раскинувањето, повторно почнав да се грижам за себе и станав подобро. Одам во теретана, ја фарбав косата и повторно се заљубив во животот - додаде таа и истакна дека во јавноста излезе со својата животна приказна за да ги мотивира другите жени да излезат од несреќните бракови.

-Ми се гади само што мислам дека околу нас има жени кои остануваат во лоши бракови само затоа што мислат дека ќе биде премногу себично да си заминат. Затоа ја раскажувам мојата приказна. Сакам жените да ги следат нивните срца и чувства, бидејќи само така можат да бидат посреќни. Мразам да слушам инсинуации дека ние како жени треба да бидеме задоволни со она што го имаме. Се сеќавам кога некој ми рече: „Па, не те изневерува, не се коцка, па што ти е?“. Од жените некако се очекува повеќе да го поднесат чувството на неисполнетост или несреќност од мажите – вели таа. На крајот, вели, со разводот се поминало добро. Мирно се разделија, се договорија, фер ги поделија финансиите и почнаа одново, пренесува The Sun.

Фото:Инстаграм