Не се плашам од смртта и не сакам да умрам: Познатата актерка се бори со метастази по целото тело и ова нејзиното најемотивно интервју

Познатата актерка која е во четврта фаза на рак на дојка и која неодамна објави дека метастазите се прошириле низ телото, е ѕвезда на новиот број на магазинот „Пипл“. Во ексклузивно интервју тој зборува за својата херојска борба. Шенон Доетри (52) има огромна поддршка од своето семејство и обожавателите ширум светот, вклучувајќи ги и обожавателите од Србија, кои се заљубија во неа со тоа што ја дадоа улогата на Бренда Волш во серијата „Беверли Хилс 90210“.

„Не сакам да умрам. Мислам дека би се плашела од смртта да не сум добра личност, но јас сум добра личност. Не се плашам од смртта, едноставно не сакам да умрам , некогаш“, изјави актерката Шенон Доерти.

View this post on Instagram

A post shared by People Magazine (@people)


Ѕвездата на серијата „Charmed“ изјави дека „не е готова со животот“: „Не завршив со љубовта, не завршив со создавањето, не завршив со се, се надевам на менување на работите на подобро. Едноставно не сум готова. Моите најдобри спомени допрва доаѓаат“.

Шенон истакна дека луѓето често мислат дека болните од рак не можат да уживаат во животот, но таа истакна дека тоа не е вистина.

„Луѓето само претпоставуваат дека тоа значи дека не можете да одите, не можете да јадете и да работите. Луѓето ве отпуштаат многу брзо. Готово, вие сте во пензија, а тоа не е точно. Ние сме живи, имаме толку различни погледи на животот. Толку сме благодарни за секоја секунда, секој час, секој ден што сме тука“.

Рекла и дека нејзината терапија добро функционира. Во јануари актерката дознала дека ракот и се проширил на мозокот, поради што морала да се подложи на зрачење и операција за отстранување на туморот што го нарече Боб.

View this post on Instagram

A post shared by People Magazine (@people)


„Тоа беше дефинитивно една од најстрашните работи што сум ги доживеала во животот“, рече таа.

По операцијата едвај држи чаша во десната рака поради оток на мозокот, имала одредени поплаки три до четири месеци, а потоа состојбата се стабилизирала.

„Силно верувам дека низ се што поминуваш се случува со причина“, истакна таа и рече дека има исклучителна поддршка и не се откажува.

На актерката во 2015 година и беше дијагностициран рак на дојка, а две години подоцна отиде во ремисија. Болеста се вратила во 2019 година, а во 2020 година дознала дека е во четврт стадиум од болест која и метастазирала во коските, пишува „Пејџ сикс“.

Фото: Инстаграм
Извор: zena.blic.rs