„Маж ми ме изневеруваше и ги финансираше љубовниците, а сега јас му менувам пелени“: Арифа се грижи за тешко болниот сопруг и му прости за сѐ поради ова

Фото:tatabrada.tv / youtube

Арифа Кендиќ-Мујакиќ од Риека се грижи за тешко болниот сопруг. Низа трагедии го снашле нивното семејство. Таа остана со него и откако дозна дека ја изневерува. Таа истакнува дека му простила сѐ и дека е важно нејзиниот сопруг да закрепне.

Арифа Кендиќ-Мујакиќ ја раскажа својата приказна за tatabrada.tv - И таа и нејзиниот сопруг кој се бори со последиците од тешката несреќа се херои на свој начин, се нагласува на самиот почеток. И забележува дека Енес Мујакиќ е вистински медицински феномен.

Енес падна од зградата во 2007-ма година. Падот од височина од девет метри ги оставил следните последици:

„Кога само го видов беше непрепознатлив. Гледав како три пати го оживуваат со електрошокови. Колку што ми чукаше срцето почна да ме гуши, пред тоа веќе решив да го оставам, но не можев да размислувам за развод“, рече таа.

Како што додала, нејзиниот сопруг скршил шест ребра, имал потрес на бубрег, ја скршил вилицата и добил дури 14 дијагнози.

„Тој се здоби со најголеми повреди на главата. И поради тоа судската постапка сѐ уште не е завршена. Лекарите велат дека таква фрактура на черепот не можела да настане само од пад, туку дека пред тоа бил погоден од нешто", вели таа. 

Арифа се грижи за својот сопруг со големо внимание. Таа го прекинува интервјуто за да му донесе чаша вода и нивната трогателна врска предизвикува низа емоции.

Овој брачен пар живеел во Босна и Херцеговина до 2007-ма година. Имаат две деца. Во 2012-та година, Арифа и нејзиното семејство ги снајде уште една трагедија. Тие патувале со брз воз од Сплит кога се случила несреќа.

Потоа се префрлиле во друг воз бидејќи „нешто не е во ред“. Чекале повеќе од три часа. Како што истакна таа, возот требало да застане на поголемите станици, а потоа го „прескокнал“ Карловци. Кога конечно застанал, се случил трагичен настан:

„Излегувавме од возот, кој застана, па тргна. Како што почна, син ми испадна, а јас скокнав по него. Лежеше вака, со главата надолу. Неврохирургот ми рече дека никогаш не наишол на такво нешто - дека некој така испаднал, без да остане инвалид“, рече таа.

Во болницата во Карловац било констатирано дека нејзиниот син се здобил со тежок потрес на мозокот, завршил со најтешки последици. Немало внатрешно крварење ниту во нејзиниот, ниту во неговиот случај. Тие биле во болница четири дена. Докторите сакале да ги задржат подолго, но таа сакала Рамазан да го поминат дома. Нејзината ќерка била полесно повредена, но и денеска чувствува дел од последиците, предизвикувајќи болка на местото на повредата.

Арифа проговори и за прељубата на нејзиниот сопруг: „Се враќам дома од Риека и го слушам човекот кој е сопственик на кафулето во близина како вели: „Жена му е многу лута, ако слушне за тебе, готово!“, а таа вика: „Лута сум и јас!“ ми приоѓа и ми вели дека е љубовница на Енес, и дека живееле заедно, а јас налутено ѝ одговорив: „Ти си една од неговите курви. Еве, сега уште малку ќе се врати од болница, дојди ти, тој носи пелени, па ти да му го миеш газот. Ако веќе си живеела со него, тоа значи дека те финансирал. Да ти кажам- не си единствената“.

На Ариф му посочила дека силно влијаело тоа што го организирал погребот на нејзината мајка, која многу ја почитувал. „Покрај моите четири сестри и брат, тој правеше сѐ. Се договори. Ги ценеше мајка ми и татко ми. Затоа му простив и покрај сѐ што ми направи, му простив.

Таа спомна дека Енес ја слушал нејзината мајка, па кога таа му кажела дека нешто не е во ред, тој не го правел тоа. Кога таа починала, неговите авантури се интензивираа.

А по смртта на татко ѝ следеше тешка финансиска состојба: „Немавме што да јадеме. Еден ден ме разбуди ќерка ми и ми рече: „Мамо, гладна сум“ ѝ велам – спиј, кога ќе станеш , ќе одиме во продавница, ја тешам. Живеевме од тоа што некој ни го дал, а јас никогаш ништо не барав.“

Храбрата Арифа продолжува: „Важно ми е тој да закрепне, сѐ да оди како што треба. Бог одредува во која насока ќе се одвиваат работите и како ќе бидат работите“.


Извор: zena.blic.rs