„Јас сум понежен татко, Бојана е построга“: Никола Роквиќ искрено за воспитувањето на децата

Пејачот Никола Роквиќ по еден месец аџилак се врати во Србија, а сега откри дека се труди да го надополни изгубеното и секој нивните деца.

Никола Роквиќ за Блиц, истакна дека верува дека тоа е повикот на јавните личности да прават хуманитарни акции, а потоа откри и дали е строг кон децата.

- Мислам дека основниот повик на нас јавните личности е да им даваме пример на децата и дека не се воспитуваат со зборови туку со дела. Секако, мислам дека треба да ги правите овие работи додека не се онесвестите и не ги водите децата кон религијата, вистинските вредности и хуманоста. Мислам дека ќе имаме добри генерации. Не сум строг татко, дури сум нежен. Секако, кога ќе се дојде до одредена линија, нема дискусија. Бојана можеби е малку построга, но некако се трудиме заедно да се координираме за да се знаат работите кои не се вкрстуваат. Да не бидеме премногу строги, но не и преблаги – изјави пејачот и откри како се сеќава на школските денови.

- Имам прекрасни спомени од основното училиште. Не се споредува кога имаш свои деца, тоа е најголема радост, но училишната возраст е најбезгрижна. Имам убаво сеќавање од школувањето, другарството и тие асоцијации како и мојата прва љубов. Бев одличен и многу добар. Мислам дека ние родителите сакаме премногу да бидат сите петки, а некои други работи се поважни. Да ги научи децата да бидат вистински луѓе, и дали знаел нешто за тројка или петка... Тоа може да се поправи.

Сопругата на Никола Рокивиќ, Бојана на Инстаграм објави семејна фотографија и напиша:

„Јуни е месецот што најмногу го сакав како дете, чисто затоа што во тој месец ми е роденден (не денес). Потоа затоа што и на Никола му е роденден (исто така не денес).. Бидејќи имаме деца, нашите активности се во втор план, но затоа нивните училишни, воннаставните активности и градинката имаат предност, па секој втор ден сме во ваква акција, која родителите сигурно ќе ја разберат. И иако понекогаш ми е тешко да се организирам за сите настани кога ќе се најдам на некој настан и ќе го гледам моето дете како се обидува и сериозно си ја сфаќа задачата, дефинитивно станувам таа мајка од рекламата „Зошто мама плаче кога направив се како што треба“? . Знам дека многумина од нас се нашле во таква ситуација! Затоа среќен крај на годината и уживајте во солзите радосници бидејќи и ова ќе помине“, напиша Бојана.

Никола призна дека неговите емоции сè уште не стивнале по аџилакот.

- Емоциите се уште не стивнуваат. Не мирував, веднаш започнав со полн гас со настапи. Не можам да ги прочитам сите пораки, благодарен сум на луѓето за нивната поддршка. Кога стигнуваат толку пораки, не може секому да се одговори, но се трудам да ги почитувам сите. Моите соседи навистина ме трогнаа, беше многу емотивно, ќе го паметам тоа до крајот на мојот живот, многу сум им благодарен. Тоа е прекрасно сеќавање на љубовта на моите најблиски кои живеат до нас. Се трудам да надокнадам и секој момент да го поминам со семејството. Во скоро време нема да правам такво нешто, можеби за една година.

Фото:Инстаграм
Извор: Blic.rs