Гриз-алва за оние кои сакаат слатко со нивното кафе: Зошто да не направите малку поинаков десерт од вообичаениот

Ќе бидете воодушевени од овој ориентален деликатес, кој одлично оди со домашно варено кафе

Состојки:

1/2 кг гриз

1/2 кг шеќер

1/2 л млеко

100 гр сечкани ореви

250 гр путер


Подготовка:

1. Во тава со растопен путер три минути се пржат оревите. Со непрекинато мешање додајте гриз додека не добие светло златна боја. Потоа додадете шеќер и постепено додавајте млеко со постојано мешање.

2. Кога смесата ќе ја добие потребната густина, тргнете ја од шпоретот, поклопете и оставете да отстои околу петнаесетина минути.

3. Масата истурете ја во сад обложен со хартија за печење или алуминиумска фолија, распоредете ја по целата површина и оставете да се излади.

4. Оладената алва свртете ја на работната површина и исечете ја на парчиња. Сервирајте во чинија и декорирајте со прелив од ореви, цимет или чоколадо.

Извор: stil.kurir.rs

*пр-објава