Грипот во февруари и како да го лечите: Совети злато вредни ако се лекувате дома

Вие сте заразни најмалку 24 часа пред да се дијагностицира болеста, но и седум дена од денот на болеста

Февруари е во тек, надвор е наизглед пролетно време кое на многумина им се допаѓа затоа што нема зима, но им годи на вирусите кои не попуштаат. Иако сте го зголемиле внесот на овошје и чај и не сте примиле вакцина против грип, внимавајте.

Затоа што сите тегоби што ги имате во здравствената евиденција ќе бидат засилени. Едно заразено лице инфицира во просек 12 други, така што креветот не ви бега.

Но, не очајувајте однапред бидејќи ви носиме совети кои ќе ви помогнат да излезете победници од февруарската битка со оваа болест. Вирусот на грип останува во воздухот околу еден час.

Така, можете да влезете во празна, затворена просторија и да ве удри само една капка плунка од кивање или шмркање на заразено лице кое било пред вас (чекалници, возила за јавен превоз, работа, супермаркети...). Нашите постари велеа дека ќе те потресе, било да го лечиш или не, барем седум дена. Но и тој се модернизираше, па денес знае да започне со сериозни компликации.

Сам свој лекар

Доколку нема компликации, грипот можете сами да го лекувате и доколку високата температура трае до четири дена, не треба да одите на лекар. Одете ако забележите нарушување на свеста, имате отежнато дишење, не дишете правилно, силно кашлате и чувствувате притисок во градите, ако наутро трчате без престан да уринирате и ако сè уште горите.

Држете се до ова

Високата температура доведува до дехидрација на телото. Затоа пијте многу топли течности, чаеви и домашна супа. Голтка по голтка ако ви се гади. Не глумете херој, креветот е закон во овие ситуации. Не само што ќе се одморат вашите мускули и коски, туку и ќе го спречите ширењето на инфекцијата. Високата температура можете да ја намалите и со туширање со млака вода. Ако не можете да станете, земете ги во секој случај лековите што се користат за тоа (аналгетици и антипиретици), но само ако живата на термометарот ја надмине бројката 38. На почетокот на сите им се гади. Штом ќе стивне нагонот за повраќање, обидете се да јадете (внесувајте што повеќе овошје и зеленчук), на овој начин ќе си ја вратите силата. И не заборавајте – витаминот Ц од лимонот ги губи сите својства доколку се стави во топол чај! Не пијте топло, за да не го оштетите уште повеќе грлото.

Внимавајте да не заразите други

Ќе повториме по којзнае кој пат дека антибиотиците не можат да помогнат во борбата против грипот. Тие убиваат добри бактерии, кои помагаат да помине болеста, а може само да ја влошат и онака нарушената општа состојба на пациентот. Исто така, мит е дека грипот ви избегал штом се чувствувате малку подобро. Грижете се за членовите на семејството, пријателите и колегите: вие сте заразни 24 часа пред да се дијагностицира болеста, но и седум дена по болеста.

Велат дека ова помага

1. Чај направен од корен од бел слез, камилица, лаванда, ѓумбир, мелиса, нане и липа

2. Мала лажица мед и две лажички цимет во чаша млака вода два пати на ден

3. Мешавина од 2 dl топло млеко, мала лажица мед и рен - еднаш дневно

4. Сируп од кромид и мед два пати на ден (шест главици кромид и половина чаша мед се варат на тивок оган два часа)


Извор: stil.kurir.rs