Ги има на сечија маса овие празнични денови: Фитнес инструкторка тврди дека тие намирници ја намалуваат надуеноста и салото на стомакот

Често слушаме за храната што треба да ја исклучиме за да постигнеме рамен стомак. И иако е вистина дека има многу намирници кои ве дебелеат, важно е да запомните дека постојат многу опции кои можеме да ги додадеме во нашите навики за слабеење.

На телото му се потребни сите хранливи материи за ефикасно да изгуби тежина. Според тоа, фитнес инструкторката Џена Ризо неодамна објави видео на TikTok во кое истакнува две намирници кои можат да помогнат да се постигне рамен стомак и нормална функција на цревата.

Станува збор за ферментирана храна и храна богата со протеини.

@jennaaaamariee

Reduce bloating & lose weight with these 2 foods.

Calm background music with acoustic guitar and saxophone(1288148) - ame


Ферментирана храна

Џена ја нагласува важноста од вклучување на ферментирана храна во вашата исхрана, како што се јогурт и кисела зелка.

- Ферментираната храна ќе биде вашето тајно оружје против надуеност, тврди Џена. Таа објаснува дека пробиотиците, корисните бактерии кои се наоѓаат во овие намирници, играат клучна улога во промовирањето на здрави црева, што е клучно ако сакаме да изгубиме тежина.

„Оваа храна ќе помогне да се намали надуеноста повеќе од кој било пијалок што можете да го добиете“, објасни таа.

Протеини

Нејзиниот втор совет се однесува на важноста на протеините во секој оброк и ужина.

Истакнува дека протеинот ни помага да останеме сити подолго време, а исто така ги зајакнува природните способности на телото да согорува масти.

- Целете на околу 30 грама протеини за време на секој оброк, а нека биде околу 15 грама за ужина, советува Џена.

Важно е да се има на ум дека губењето килограми бара сеопфатен пристап, вклучувајќи редовно вежбање.

Не смеете да сметате само на ферментирана храна и протеини. Меѓутоа, ако ги следите овие совети и ги вклучите овие елементи во сите ваши оброци, ќе бидете на добар пат до порамен стомак и здраво слабеење.


ФОТО: Фрипик