Ако постите, не ги јадете овие 4 намирници: Сите мислат дека се посни, но не се


Откако започна големиот Велигденски пост, православните верници внимаваат на намирниците кои ги консумираат

Покрај готвењето дома, каде точно знаете кои состојки се користат, многу луѓе се одлучуваат за индустриска храна со ознака „посна“. Сепак, многу производи за кои никогаш не би рекле дека содржат млеко во прав, говедски или свински желатин и конзерванси од животинско потекло. Затоа е важно и покрај ознаката „посно“, детално да ја прочитате листата на состојки на производот.

Исто така, повеќето рибни паштети, обланди, бонбони, растителни сирења, пекарски производи, тостови, колачиња и чоколадни бисквити не се посни, иако велат дека се. Нутриционистите советуваат да се отворат „четири очи“!

Растителни сирења и млеко

Денес, млекото и млечните производи се заменети со бројни растителни алтернативи. Така, во понудата можете да најдете бројни растителни сирења и млеко од соја, ориз, бадеми … Има и тофу сирење. Но, бидете внимателни и овде. Многу сирења од растителна основа може да содржат некоја состојка од животинско потекло, а најзастапена е казеинот, па ако купувате сирење од растително или друго сирење од растително потекло, проверете ја декларацијата дали содржи казеин.

Тестенини и тестенини

Кога станува збор за тестенините, внимавајте и на декларацијата, дали содржат траги од млеко и јајца. Денес има вегански тестенини кои се прават без јајца, а има и нудли. Тестенини по правило се прават од пченично брашно и без јајца, содржат и дополнителни зачини со вкус на пилешко или говедско месо – но дефинитивно треба да се одлучите за оној со зеленчук.

Закуски

Кога станува збор за грицки, смоки, чипс, гриз – повеќето од нив содржат млеко во прав и какао путер, кои не се посни. Исто така, повеќето од нив содржат палмино масло, кое во никој случај не е погодно за постење на вода. Пуканките се посни, но само ако немаат адитиви како путер. Нутриционистите советуваат дека додека се пости на вода, грицките треба да се заменат со здрави опции како сирови бадеми, ореви и лешници.

Мед

А ако се прашувате дали медот е посен, еве го одговорот. Според правилата , медот е дозволен како храна за време на постот, освен во деновите на строг пост кога е наведено строго воздржување од каква било храна и пијалаци. Верниците кои го почитуваат велигденскиот пост можат да консумираат овошје, зеленчук, морска храна, пчелни производи, а во одредени денови и риба.

Фото:freepik