7 намирници кои го зголемуваат нивото на серотонин

Исхраната, вежбањето и спиењето се клучни елементи за подобрување на расположението. Можеме ли да најдеме серотонин во храната? Која храна го зголемува серотонинот во вашето тело?

Серотонин е хемикалија која се наоѓа во мозокот, крвта, цревата и сврзните ткива на човечкото тело. Предизвикува контракција на крвните садови, помага во преносот на информации преку нервниот систем и игра улога во функционирањето на мозокот.

Серотонинот е неопходен за целокупното здравје, а луѓето често го поврзуваат со доброто расположение. Истражувањата покажаа дека ниското ниво на серотонин влијае на промените во расположението.

Храна која го зголемува серотонинот

За поприроден пристап кон зголемување на нивото на серотонин, можете да се обидете да јадете храна која содржи аминокиселина триптофан. Познато е дека дефицитот на триптофан е забележан кај луѓе со нарушувања на расположението како што се депресија и анксиозност.

Триптофанот е аминокиселина која е важна за производство на серотонин во телото. Тоа е исто така клучно за функцијата на мозокот и игра улога во здрав сон. Луѓето не можат да направат триптофан во телото, па затоа мора да го добиваат од храна. За среќа, триптофанот може да се најде во храната, додека серотонинот не е.

Еве 7 намирници кои би можеле да ви помогнат да го зголемите нивото на серотонин.

1. Спанаќ

Темнозелениот лиснат зеленчук, како што е спанаќот, е извор на триптофан. Спанаќот е исто така добар извор на железо. Железото му помага на телото да создаде здрави црвени крвни зрнца. Недостатокот на железо во исхраната може да доведе до анемија, ниска енергија или отежнато дишење.

2. Јајца

Протеините во јајцата можат значително да го зголемат нивото на триптофан во крвната плазма. Совет: не ги изоставајте жолчките!

Жолчките се исклучително богати со триптофан, а содржат и омега-3 масни киселини и други хранливи материи кои најмногу придонесуваат за здравствените придобивки и антиоксидантните својства на јајцата.

3. Месо

Пилешко, мисирка и мелено говедско месо. Месото како што се пилешки гради, обично е богато со протеини и малку маснотии.

Има причина зошто мисирката се консумира за време на празниците – таа е во суштина чист триптофан.

4. Јаткасти плодови и семиња

Изберете ги вашите омилени апетисани, бидејќи сите јаткасти плодови и семки содржат триптофан. Истражувањата покажуваат дека една дланка јаткасти плодови дневно може да го намали ризикот од рак, срцеви заболувања и респираторни проблеми.

Јаткастите плодови и семките се исто така добри извори на влакна, витамини и антиоксиданти.

5. Производи од соја

Производите што содржат соја, како што се тофу, млеко од соја или соја сос, се извор на триптофан. Тие можат да бидат добра опција за вегетаријанци и вегани.

6. Ананас

Се покажа дека ананасот содржи серотонин со децении. Имајте на ум дека додека некои други растенија, како што се доматите, го зголемуваат серотонинот додека созреваат, тоа не е случај со ананасот – затоа јадете го додека е свеж.

7. Лосос

Тешко е да погрешите со лососот, бидејќи е богат и со триптофан. Комбинирајте го со јајца и млеко!

Лососот исто така помага во балансирање на холестеролот, го намалува крвниот притисок и е добар извор на омега-3 масни киселини.

Други совети за зголемување на серотонинот и расположението

Пиењето многу течности во текот на денот го одржува вашето тело и мозок хидрирани. Ова е клучно за нивото на енергија и правилното функционирање на мозокот. Здравите закуски како што се јаткастите плодови и семките или овошјето можат да обезбедат енергија помеѓу оброците.

Имањето здрави црева е од витално значење за производството на серотонин. Следното може да помогне во промовирање на здрави црева: храна богата со пребиотици и пробиотици; ограничување на внесот на храна која негативно ги менува цревните бактерии, како што се вештачки засладувачи, трансмасти и преработени и рафинирани шеќери.

Сонцето може да го стимулира производството на серотонин. Така, добивањето дневна светлина секој ден, дури и во зимските месеци, може да помогне да се подобри расположението на една личност.

Вежбањето има придобивки за менталното, но и за физичкото здравје. Може да го намали ризикот од депресија и да обезбеди моментален поттик на расположението, бидејќи ослободува ендорфини кои помагаат да се справите со болката или стресот.

Фото: