6 лесни начини за слабеење до лето: На што треба да дадете приоритет и што треба да намалите во исхраната

Ако сте качиле некој килограм вишок во текот на зимските месеци, дефинитивно не сте единствените. Зимското зголемување на телесната тежина е вообичаено и нормално. Сепак, експертите велат дека во пролетта е добра идеја да направите сметка и да ги ресетирате вашите навики за јадење и вежбање. Најбезбедниот и најодржлив начин за слабеење е да направите бавни и постојани промени на кои можете да се придржувате.

Редовен сон

Експертите наведуваат дека еден од главните приоритети за слабеење е редовното спиење. Според една студија од 2022 година објавена во списанието Nutrients, премалиот или неквалитетниот сон може да ги промени навиките во исхраната, стапката на метаболизмот и хормоните кои го регулираат метаболизмот. Квалитетниот сон помеѓу 7 и 8 часа е идеален.

Ограничете го јадењето надвор

Готвењето оброци дома ви овозможува да го контролирате квалитетот на состојките, големината на порциите и другите фактори кои можат да влијаат на здравјето и тежината.

Кога некој сака да ја сврти вагата во своја полза, избегнува да храна за носење и ресторани како резервна копија бидејќи не планирал поздрава вечера. Наместо тоа, таа личност вели дека јаде само за да „прослави роденден на пријател или затоа што има нов ресторан што сака да го проба - такви работи“. Дефинитивно треба да го избегнувате тоа и да се трудите да направите здрава храна дома.

Дајте приоритет на протеините

Експертите наведуваат дека кога се обидувате да изгубите тежина, зголемувањето на вкупниот внес на протеини може да ви помогне да ги достигнете вашите цели: „Колку повеќе протеини, толку подобро“.

„Започнете да ги собирате вашите извори на протеини и да ги менувате редовните артикли за оние кои имаат поголеми количини на протеини во нив. Така добивате минимум 30 грама протеини по оброк.

Јадете грав често

Постои еден особено корисен вид на протеин кој нутриционистите го препорачуваат за вашата секојдневна исхрана, а тоа е гравот. Можете да го додадете во речиси секој оброк бидејќи е богат со влакна и ве одржува сити.

Зголемете ја вашата дневна активност

Иако одењето во теретана или трчањето се одлични начини за зајакнување, експертите велат дека има и големи придобивки од помалку формалните видови на вежбање. На пример, одење по скали наместо со лифт, движење во текот на целиот работен ден, вршење работи во дворот или чистење на домот може да го зголеми губењето на тежината, пишува веб-страницата Best life.

Намалете ги алкохолните пијалоци

Истражувањата покажаа дека консумирањето алкохол може да доведе до зголемување на телесната тежина на неколку начини. Овие пијалоци можат брзо да ги зголемат калориите, а многу од нив содржат многу шеќер. Покрај тоа, некои луѓе чувствуваат зголемена желба за храна додека пијат, а алкохолот може дури и да влијае на метаболизмот.