5 највкусни посни салати: Долго ќе ве држат сити, а се прават брзо и лесно (РЕЦЕПТИ)

Овие посни салати не само што се богати со вкусови, туку и обезбедуваат различни хранливи материи за вашето тело

Воведувањето на посни салати во вашата секојдневна исхрана е одличен начин да обезбедите разновидност во вашите оброци, особено за време на периоди на пост или кога сакате да уживате во полесни оброци.

Еве пет освежителни посни салати кои ќе ги задоволат вашите вкусови и нутритивни потреби, а исто така може да ви послужат за посните слави.

Салата од киноа со зеленчук и ореви:


Оваа салата е богата со протеини и есенцијални хранливи материи. Сварената киноа измешајте ја со исечкани домати, краставица, црвена пиперка, магдоносот и сè прелијте со маслиново масло. Додадете печени ореви за дополнителна крцкавост.

Салата со цвекло, портокали и бадеми:

Оваа салата комбинира слатки и солени ноти. Излупете го и исечкајте свежо цвекло, додадете парчиња портокал, а потоа посипете ги со сечканите бадеми. Зачинете со малку маслиново масло и сок од лимон.


Микс грав со авокадо:

Измешајте различни видови грав (црн, бел, црвен) со сецкани домати, црвен кромид и авокадо. Додадете ситно сечкан коријандер или магдонос. Посипете со мешавина од маслиново масло, сок од лимета и малку сол.

Грчка салата со артичоки:

Во комбинација со сочни домати, црни маслинки, краставица и црвен кромид, артичоките додаваат уникатна текстура. Зачинете со свежо оригано, маслиново масло и балсамико.

Салата од авокадо и киноа:

Измешајте сварена киноа со авокадо, црн грав, пченка и сечкан зелен кромид. Додадете сок од лимета, маслиново масло и зачини по желба. Оваа салата е богата со растителни влакна и здрави масти.


Пробајте ги сами или споделете ги со семејството и пријателите, правејќи ги вашите оброци здрави и вкусни во текот на целиот пост или секогаш кога сакате лесни и освежителни оброци.


FOTO: Freepik