Сакате да изгледате одлично на плажа: Со оваа едноставна диета ќе го постигнете тоа

Тараторот е најомилената летна супа. Заситува, освежува и се подготвува брзо и лесно.

Затоа диетата, инспирирана од таратур, има исклучително добар ефект врз организмот. Бидејќи е лесна е идеална за топлите денови.

Поради лукот содржан во тараторот, ќе го зајакнете вашиот имунолошки систем и ќе ја подобрите состојбата на вашата кожа и коса. Можете исто така да додадете и копар, кој е извор на витамин Ц, витамин Б1, витамин Б2, витамин Е, калциум, фосфор и многу други корисни состојки, ќе ви помогне при стомачни тегоби, несоница, нервоза, анемија, менструални нарушувања и многу повеќе.

Диетата со таратор се држи две недели. Тогаш треба постепено да се префрлите на старата диета, обидувајќи се да не јадете многу различни видови храна одеднаш. Се разбира, ако имате проблеми со стомакот, не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар пред да ја започнете оваа диета.

Започнете со полесни производи од растително потекло и со секој изминат ден вклучете нешто ново во менито.

Додека сте на диетата, препорачливо е да не додавате многу сол на таратор. Кога го подготвувате, не треба да користите масло, маслиново масло или кој било друг вид маснотии.

Сè додека се држите до режимот, можете да пиете кафе, како и чај, но подобро е да не пиете алкохолни пијалаци и овошни сокови што содржат шеќер.

Ако за време на режимот чувствувате силна желба за слатко и овошје не помага, јадете неколку лажици мед, јадете неколку урми или суво грозје.

За да може диетата да има поголем ефект, подобро е да не јадете леб со таратор. Ако сè уште чувствувате потреба, можете да си дозволите да јадете само една парче леб, но да биде интегрален леб.

За време на целиот режим, не заборавајте да пиете барем 1,5 литри вода на ден, тоа ќе помогне за побрз ефект на режимот.

Ако не можете да издржите 2 недели, обидете се да ја држите барем 3 дена на диетата со таратор. Вие навистина ќе се чувствувате полесни и поенергични.

(РЕЦЕПТ) Со овој пијалок намалете 80% од вишокот на стомакот за само 7 дена