До детали го опиша злосторството: Најновите информации за убиството на малата Данка, итно се огласи Вишото јавно обвинителство

Познат датумот кога осомничениот за убиството на Данка Илиќ кај Бор ќе се појави пред обвинителот.

Четириесетгодишен маж од селото Злот кај Бор, осомничен дека на 26 март заедно со негов колега од ЈКП „Водовод“ ја убиле Данка Илиќ (2) во Бањско Поље, во четврток ќе биде сослушан, дознава Курир.

– Сослушувањето на осомничениот за тешко убиство ќе биде во четврток на 11 јули – потврдија од Вишото јавно обвинителство Заечар.

Да потсетиме, осомничениот по апсењето го призна делото и во полиција и во обвинителството и детално го опиша.

- Тој изјавил дека бил сопатник во службеното возило „фиат панда“, додека зад воланот бил неговиот колега. Признал и дека колега со својот автомобил удрил девојче кое било само на патот, а потоа ја ставил на задното седиште од автомобилот и ја задавил со голи раце - се сеќава изворот и додава дека иако осомничениот го опишал делото детално и го признал своето, но ја открил и улогата на неговиот колега, осомничениот колега, не сакал да открие каде е телото на девојчето.

-Тој рече дека потоа го однеле телото на депонијата на Старобањски, но дека телото го преместил два дена подоцна, на 28 март. Сепак, не ја откри точната локација - потсетува изворот на Курир.

Изворот вели дека не е познато зошто осомничениот решил повторно да побара сослушување.

-Преку својот адвокат испратил писмен поднесок до обвинителството во кој изјавил дека сака обвинителот повторно да го сослуша за да се разјасни неговата претходна изјава - вели изворот и потсетува дека другиот осомничен, колега, по бранејќи се со молчење, решил да ја смени одбраната пред околу еден месец, па го негираше извршувањето на кривичното дело што му се става на товар.


Izvor: stil.kurir.rs